İnsan Kaynakları

İnsan Kaynakları

Yüksek kalite hedefimizi en verimli biçimde gerçekleştirebilmenin yolunun, doğru takım arkadaşlarına sahip olmaktan geçtiğinin bilincindeyiz. Bu nedenle de ATABOR ailesi olarak, ortak misyon, vizyon ve değerli paylaştığımız; yüksek performanslı takım arkadaşlarımıza tatmin edici koşullar sağlamaktan kaçınmıyoruz. 

İnsana yatırım:

Atabor A.Ş. çalışanlarına yapacağı yatırımın, yalnızca şirket sınırları içinde kalmayacağının, Türkiye için öneminin de farkındadır. İnsana yapılan yatırımın en karlı yatırım olduğunu savunan ve bilim ile teknolojinin önderliğinde, insanın her şeyi başarabileceğine inanan ATABOR A.Ş.; takım arkadaşlarının meslek içi eğitim programlarına tabi tutulmaları ve bu sayede gelişmelerinin sağlanmasında hiçbir fedakarlıktan kaçınmaz. 

iş Fırsatları:

Tüm başvurular ‘İnsan Kaynakları Departmanı'mız tarafından dikkatle incelenerek değerlendirilir ve potansiyel açıdan uygun olanlar, başvuru sahiplerinin tercihlerine göre, ilgili departman ve/veya projelere gönderilir. Bu işlem, gelecekteki istihdam ihtiyaçları için aday kaynağı olarak kullanılan CV veri tabanına eklenmeden önce yapılır.

ATABOR, iş başvurusunda bulunan adaylardan hiçbir aşamada ve hiçbir koşulda herhangi bir ücret talep etmez. ATABOR’a iş başvurusu ve işe yerleştirilme süreci tamamen ücretsizdir.

 CV lerinizi hr@atabor.com.tr e-mail adresine göndermeniz önemle rica olunur.

Staj Fırsatları:

ATABOR Anonim Şirketi’nde; staj fırsatları dört yıllık üniversitelerde ilk senesini tamamlamış öğrencilerimizin başvurularına açıktır. Tüm stajer adaylarımızın İngilizce’ye hâkim olmaları ve en az 2.25 ortalamaya sahip olmaları beklenmektedir.

Her sene staj başvuruları için staj tarihinden iki (2) ay önce elimizde olacak şekilde, aşağıdaki belgeleri hr@atabor.com.tr e-mail adresine göndermeniz gerekmektedir. Değerlendirme sonuçları, tarafınıza yazılı şekilde iletilecektir.

GEREKLİ BELGELER:

1- Staj Başvuru Form

2- CV

3- Transkript (Not Ortalaması)

4- Motivasyon Mektubu (Motivasyon mektuplarında, öğrencilerimizden şu iki soruya cevap vermeleri beklenmektedir. ‘Neden ATABOR A.Ş.’de staj yapmak istiyorum?’, ‘Stajyerliğim boyunca ATABOR A.Ş.’ye neler katabileceğime inanıyorum?’) Motivasyon mektuplarında sayfa sınırı bulunmamaktadır.